Kuchnia jest jednym z wnętrz najbardziej narażonych na różnego rodzaju zabrudzenia oraz obciążenia. Z tego względu płytki do kuchni powinny posiadać odpowiednie parametry. Ich wybór nie jest taki łatwy, jak może nam się wydawać, przede wszystkim dlatego, iż obecnie w sklepach można znaleźć naprawdę szeroki wybór kuchennych kafelków.

Do aranżowania ścian w kuchni świetnie nadają się chociażby płytki ceramiczne z nadrukiem. Takie kafelki są niepalne, bardzo łatwo się je czyści, a na dodatek nie wchłaniają one wilgoci. W sprzedaży zachwyci nas bogactwo oferowanych nam wzorów i kolorów płytek, dzięki którym na pewno uda nam się wybrać te, które będą najbardziej pasować do stylu naszego kuchennego pomieszczenia.

Ściany tworzone z płytek ceramicznych są zarówno trwałe, jak i funkcjonalne. Można wybrać płytki o niewielkich rozmiarach bądź pokusić się o zakup oryginalnej mozaiki. Warto wiedzieć, że im mniej fug tym powierzchnia będzie łatwiejsza do utrzymywania w czystości. Szczególne znaczenie ma to właśnie w kuchni, dlatego na ten aspekt warto zwrócić szczególną uwagę.

Płytki ceramiczne mają wiele korzyści użytkowych. Takie płytki są przede wszystkim naturalne, nietoksyczne, a także wytrzymałe. Płytki ceramiczne w kuchniach będą prezentować się efektownie nawet po kilkunastu latach ich użytkowania. Ich walory estetyczne sprawiają, że można je wybierać właściwie do każdego stylu, w którym została zaaranżowana kuchnia. Doskonale sprawdzą się zatem zarówno w kuchniach nowoczesnych, jak i w tych urządzonych w klasycznym stylu.

Planując wykończenie ścian wnętrza kuchennego płytkami należy więc dobrać właściwy rodzaj fugi. Najlepiej sprawdzą się przede wszystkim te, które nie będą wchłaniać tłuszczu i będzie je łatwo wyczyścić. Można więc zdecydować się na tak zwane spoiny epoksydowe bądź wybrać praktyczne płytki do układania bezfugowego.

Decydując się na wybór kafelków do kuchni, trzeba pamiętać, iż nie każdy rodzaj płytek będzie nadawał się do pokrywania ścian w tym pomieszczeniu. Na pewno do tego celu przeznaczana jest glazura (gdyż pokrywana jest dodatkową warstwą szkliwa), a także gres oraz klinkier. Płytki nieszkliwione nie do końca sprawdzą się w kuchennych wnętrzach, z tego więc względu nie należy decydować się na ich zakup.

Płytki do układania na ścianie muszą mieć również odpowiednią grubość. Przy zakupie kafelków warto także zwrócić uwagę na ich trwałość, wytrzymałość oraz jakość.