Płytki ceramiczne są wykorzystywane właściwie od wieków. Początkowo były one wykonywane głównie z kamienia, obecnie natomiast z ceramiki. Tego rodzaju kafelki odznaczają się przede wszystkim dużą wytrzymałością, odpornością, a co więcej, posiadają również przepiękne walory dekoracyjne. Popularnie płytki nazywane się glazurą lub terakotą.

Chociaż wydawać by się mogło, iż producenci płytek zaoferowali nam już wszystkie możliwe wzory i kolory kafelków, to jednak wciąż można zetknąć się z nowymi trendami. Absolutnym hitem ostatnich kilku sezonów jest glazura i gres z brokatem. Takie płytki pozwalają na coraz oryginalniejsze aranżowanie wnętrz. Trendem są nie tylko odważne kolory płytek. Coraz częściej producenci odbiegają od ich tradycyjnych rozmiarów, oferując nam chociażby dekoracyjne płyty ścienne, będące płytkami wielkoformatowymi.

Standardowe płytki ceramiczne mają grubość od około sześciu do szesnastu milimetrów i odznaczają się wieloma zaletami. Przede wszystkim takie płytki są nietoksyczne, całkowicie naturalne, wytrzymałe oraz stosunkowo łatwe do utrzymywania w czystości. Walory estetyczne glazury umożliwiają na aranżowanie najróżniejszych wnętrz, od minimalistycznych i surowych, po rodzinne i bardzo przytulne.

Większość płytek ceramicznych jest wypalana w wysokiej temperaturze. Najczęściej wykorzystywane surowce do tego celu to glina, skały oraz krzemionki. To właśnie dobór odpowiedniego surowca decyduje o charakterze glazury. Płytki są dodatkowo pokrywane specjalną warstwą szkliwa, dzięki czemu są one odporne na zarysowania i zabrudzenia. Większość parametrów technicznych glazury jest ponadto uzależniona od procesu produkcji. Płytki ceramiczne mogą być zarówno prasowane, jak i ciągnione.

Obok tradycyjnej glazury w sprzedaży coraz częściej można znaleźć także gres. Gres to specyficzny rodzaj płytki, który wykonywany jest na ogół ze szlachetnej kamionki. Płytki gresowe są produkowane w wysokiej temperaturze, podobnie jak płytki ceramiczne. Na ogół są płytkami prasowanymi.

Płytki gresowe oferowane są nam w różnych rozmiarach. Na rynku znajdziemy więc zarówno niewielkie kafelki, jak i płytki średniej oraz dużej wielkości. Projektanci pomieszczeń łazienkowych przekonują jednak, że pod względem estetycznym najlepiej prezentują się płytki wielkoformatowe. Takie wymiary szczególnie doskonale pasują do łazienek nowoczesnych oraz eleganckich.

Wśród płytek gresowych możemy znaleźć płyki gresowe polerowane oraz nieszkliwione (nazywane bardzo często gresem technicznym). Gres techniczny jest matowy i znacznie tańszy od gresu polerowanego. Jest zaletą jest fakt, że bardzo łatwo jest go utrzymać w czystości. Natomiast gres polerowany może stanowić dekorację sam w sobie. Ten rodzaj płytek nadaje wnętrzom bardzo eleganckiego charakteru.